Home    About Us   Contact Us
   
Articles
Photos
Issues
News&Events
Press Release
Audio & Video
Links
Downloads
Publications&Documents
 
Recent Updates
 
प्रेस विज्ञप्ती
प्रथम अन्तर्राष्ट्रिय लिम्बू सम्मेलन सुरु
International Limbu Conference (Watch Live Video Now)
कुमार बखिमद्धारा प्रथम लिम्बु अन्तराष्ट्रिय सम्मेलनलाई सहयोग
प्रथम लिम्बु अन्तराष्ट्रिय सम्मेलन आयोजना गरिने
पहिलो संविधानसभाबाट प्राप्त उपलब्धीलाई टेकेर मात्र नयाँ संविधान निर्माण कार्यमा अघि बढ्न सकिन्ने ः चुम्लुङ
चेम्जोङ जन्मजयन्तीमा अन्तरक्रिया र वेबसाइड लञ्ज
इलाममा च्याबु्रङ महोत्सव
लिम्बुवान अध्ययन केन्द्र एक विश्वविद्यालयको परिकल्पना
सुनसरीमा चासोक तङनाम सम्पन्न

Committees

List of Committees

  1. Central executive committee.
  2. Bhaktapur District committee.
  3. Dhankuta District committee.
  4. Ilam District committee.
  5. Jhapa District committee.
  6. Kathmandu District committee.
  7. Lalitpur District committee.
  8. Morang District committee.
  9. Panthar District committee.
  10. Sankhuwasabha District committee.
  11. Sunsari District committee.
  12. Taplejung District committee.
  13. Terhthum District committee.
  14.  Chitawan District committee

Central Executive Committee
(8th National Convention held in BS 2068 Chaitra 27–29 at Biratnagar, Morang Limbuwan)

1. Chairperson     Mr. Uttam sing Thangden, Kathmandu
2. Vice-chairperson    Ms. Durga Maya Limbu, Sunsari
3. Vice-chairperson     Mr Yam Payangu, Kathmandu
4.  Vice-chairperson    Mr. Dhiren Laoti Jhapa
5. General Secretary   Ms. Lila Singak, Terhthum
6. Secretary      Mr. Gajendra Isbo, Sunsari  
7. Secretary      Mr. Nar bahadur Chemjong, Dhankuta  
8. Secretary      Mr. Prem Yekten Ilam
9. Secretary      Mr Malisha Yakthungba Panthar
10. Treasurer   Mr. Gobinda Angbung, Lalitpur
11. Member      Mr. Dhan Dhoj Angbung, Morang
12.     "         Ms. Shantaa Krumbhang, Morang
13.     "         Mr. Dhurba Menyangbo, Sunsari
14.     "         Ms. Chandra Maya Limbu, Sunsari
15.     "         Ms. Gayetri Thegim, Ilam
16.     "         Mr. yam Subba, Ilam
17.     "         Mr. Chandra Angdembe, Panthar
18.     "         Ms. Niranti Tumbapo, Panthar
19.     "         Mr. Rudre Thebe, Taplejung
20.     "         Ms. Lila Bakhim, Taplejung
21.     "         Mr. Man Bdr Limbu, Sankhuwasabha
22.     "         Ms. ....................., Sankhuwasabha
23.     "         Ms. Kamala Phombo, Terhthum
24.    "          Mr. Lok Bdr Phudong, Terhthum
25.     "         Ms. Saraswati Maden, Dhankuta
26.     "         Mr. Hem Anglaa, Dhankuta
27.     "         Mr. Bishnu Yakso, Lalitpur
28.     "         Ms. Pabitra Langwa, Lalitpur
29.     "         Ms. Kalpana Yonghan, Kathmandu 
30.    "         Mr. Yaseli Yonghang, Kathmandu        
31.    "         Mr. Chandra Kumar Yonghang, Bhaktapur    
32.     "         Ms. Kamala Angbuhang, Bhaktapur            
33.     "         Mr. Narendra Kandangwa, Chitawan        
34.     "         Ms. Radha Subba, Jhapa         
35.     "         Mr Purnaman Laoti, Jhapa

36.     "         Mr. Yograj Wanem, Lalitpur*
37.     "         Mr. Dambar Tembe, Kathmandu**       
38.     "         Mr.. Padam Sanwa, Ilam***          
39.     "         Mr. Dilli Lingdam, Morang**** 

Central Advisors
1. Mr. Subash Chandra Nembang, Kathmandu
2. Academician Mr. Til Bikram Nembang (Bairangi Kainla), Kathmandu
3. Dr. Chaitanya Subba, Kathmandu
4. Mr. Manjul Yakthumba, Lalitpur
5. Mr. Bal Bahadur Thaklung, Dharan, Sunsari
6. Mr. Ram Bahadur Ingwaram, Indrapur, Morang
7. Mr. Harsha Subba, Dharan, Sunsari

8. Mr. Akal Bdr Menyangbo, Sunsari
9. Mr. Arjun Limbu Lalitpur


Note:
* Members nominated in BS 2068 Chaitra 29
** Members nominated in BS 2069 Ashoj 11
*** Members nominated in BS 2069 Ashoj 11
**** Members nominated in BS 2069 Ashoj 11

Central Executive Committee

(7th National Convention held in BS 2065 Phagun 23–26 at Meyanglung Bazzar, Meyanglung, Terhthum, Limbuwan)

1. Chairperson     Mr. Arjun Limbu, Lalitpur
2. Vice-chairperson     Mr. Uttam sing Thangden, Kathmandu
3. Vice-chairperson     Ms. Durga Maya Limbu, Sunsari
4. General Secretary     Mr. Yograj Limbu (wanem), Lalitpur
5. Secretary         Mr. Narendra Kerung, Panthar
6. Secretary         Ms. Lila Singak, Terhthum
7. Secretary         Mr. Gajendra Isbo, Sunsari
8. Treasurer         Mr. Yam Payangu, Kathmandu
9. Member        Ms Mina Panthak, Jhapa
10.     "         Mr. Dhiren Lawati, Jhapa
11.     "         Mr. Chitra Bahadur Payango, Morang
12.     "         Ms. Chameli Begha, Morang
13.     "         Mr. Yogendra Palungwa, Sunsari
14.     "         Ms. Chandra Maya Limbu, Sunsari
15.     "         Ms. Gayetri Thegim, Ilam
16.     "         Mr. Mohan Sing Thebe, Ilam
17.     "         Mr. Malisa Yakthumba, Panthar
18.     "         Ms. Niranti Tumbapo, Panthar
19.     "         Mr. Prakash Yengden, Taplejung
20.     "         Ms. Indra Kumari Pomu, Taplejung
21.     "         Mr. Indraman Lingthep, Sankhuwasabha
22.     "         Ms. Devi Maya Limbu, Sankhuwasabha
23.     "         Ms. Tanka Maya Limbu, Terhthum
24.    "         Mr. Sunil Kumar Tumbahangphe, Terhthum
25.     "         Ms. Saraswati Maden, Dhankuta
26.     "         Mr. Nar Bahadur Chemjong, Dhankuta
27.     "         Mr. Govinda Aangbung, Lalitpur
28.     "         Ms. Nabin Kala Aangdembe, Lalitpur
29.     "         Ms. Krishna Subba, Kathmandu* 
30.    "         Mr. Yamchandra Chemjong, Kathmandu*          
31.    "         Mr. Chandra Kumar Yonghang, Bhaktapur **   
32.     "         Ms. Mamata Idhingo, Bhaktapur**            
33.     "         Mr. Lok Bahadur Phudong, Terhthum***        
34.     "         Mr. Prem Yekten, Ilam****            
35.     "         Mr. Narapati Phurumbo, Jhapa****       

Central Advisors
1. Chairperson to CA Mr. Subash Chandra Nembang, Kathmandu
2. Academician Mr. Til Bikram Nembang (Bairangi Kainla), Kathmandu
3. Dr. Chaitanya Subba, Kathmandu
4. Mr. Manjul Yakthumba, Lalitpur
5. Mr. Bal Bahadur Thaklung, Dharan, Sunsari
6. Mr. Ram Bahadur Ingwaram, Indrapur, Morang
7. Mr. Harsha Subba, Dharan, Sunsari
Note:
* Members nominated in BS 2066 Sawan 11.
** Members nominated in BS 2066 Jeth 1.
*** Members nominated in BS 2065 Phalgun 26
**** Members nominated in BS 2066 Jeth 29


Central Executive Committee
(6th National Convention held in BS 2063 Jestha 25-29 at Kirat Bhawan, Damak, Jhapa, Limbuwan)

1. Chairperson         Mr. Arjun Limbu    , Lalitpur
2. Vice-chairperson     Mr. Uttam sing Thangden, Kathmandu
3. Vice-chairperson     Ms. Nar Kumari Limbu, Sunsari
4. General Secretary     Mr. Yograj Limbu (wanem), Lalitpur
5. Secretary         Mr. Narendra Kerung, Panthar
6. Secretary         Ms. Indira Chongbang, Dhankuta
7. Treasurer         Mr. Yam Payangu, Kathmandu
8. Member        Ms. Mina Panthak, Jhapa
9.     "         Mr. Dhiren Lawati, Jhapa
10.     "         Mr. Govinda Wanem, Morang
11.     "         Ms. Aditti Limbu, Morang *
12.     "         Mr. Gajendra Isbo, Sunsari
13.     "         Ms. Durga  Maya Limbu, Sunsari
14.     "         Ms. Sukrani Limbu, Ilam
15.     "         Mr. Mohan Sing Thebe, Ilam
16.     "         Mr. Rajendra Kumar Jabegu, Panthar
17.     "         Ms. Indu Phombo, Panthar
18.     "         Mr. Surendra man Palungwa, Taplejung * 
19.     "         Ms. Devi Maya LImbu, Taplejung *
20.     "         Mr. Indraman Lingthep, Sankhuwasabha
21.     "         Ms. Ganga Wanem, Sankhuwasabha *
22.     "         Ms. Lila Singak, Terhthum
23.    "         Mr. Lok Bahadur Phudong, Terhthum
24.     "         Ms. Lila Maden, Dhankuta
25.     "         Mr. Nar Bahadur Chemjong, Dhankuta
26.     "         Mr. Govinda Aangbung, Lalitpur
27.     "         Ms. Nabin Kala Aangdembe, Lalitpur
28.     "         Ms. Jesika Chemjong, Kathmandu *
29.    "         Mr. Prem Bahadur Begha, Kathmandu
30.     "         Mr. Indra Bahadur Tumbahangphe, Terhthum*
31.     "         Mr. Deoman Bokhim, Lalitpur *

Central Advisors
1. Chairperson to Parliament Mr. Subash Chandra Nembang, Kathmandu
2. Academician Mr. Til Bikram Nembang (Bairangi Kainla), Kathmandu
3. Dr. Chaitanya Subba, Kathmandu
4. Mr. Manjul Yakthumba, Lalitpur
5. Mr. Bal Bahadur Thaklung, Dharan, Sunsari
Note:
* Members nominated in BS 2066/5/30.   

 

Bhaktapur District Executive Committee
(First Bhaktapur District Convention held in BS 2065 Baisakh 28 at Nicholson College, Madhyapur Thimi).

1. Chairperson    Mr Kabiraj Aangdembe
2. Vice Chairperson    Ms Surya Kumari Thebe
3. Secretary    Mr. Chandra Kumar Yonghang
4. Joint Secretary    Mr. Bhuwani Sambahamphe
5. Treasurer    Ms. Indira Hukpa Chongbang
6. Member                Ms. Chhatra Kumari Jabegu
7.       "                Ms. Ganga Sambahamphe
8.     "                Ms. Kanchan Lawati
9.    "                 Ms. Dilli Maya Sambahamphe
10.    "                Ms. Bhima Jabegu
11.    "                Ms. Khadga Kumari Sambahamphe
12.    "                 Ms. Monika Limbu
13.    "                Mr. Karna Neyonghang
14.    "                Mr. Hem Bahadur Chongbang
15.    "                Mr. Sain Bahadur Aangdembe
16.    "                Mr. Sukraraj Jabegu
17.     "                Mr. Bibindra Sambahamphe
18.    "                Mr. Dil Bahadur Limbu
19.     "                Mr. Subash Pangma
20.     "                Vacant (to be nominated)
21.     "                 Vacant (to be nominated)

National Council Members
1. Mr. Debendra Lawati
2. Mr. Kulnath Ninglekhu
3. Ms. Kamala Aangbuhang

 

Dhankuta District Executive Committee
(5th Dhankuta district convention held in BS 2065 Mangsir 26 and 27 at Budhimorang, Dhankuat ).

1. Chairperson     Mr. Tekratna Chemjong
2. Vice- Chairperson    Ms. Saraswati Maden Limbu
3. Secretary    Mr. Til Bikram Chemjong
4. Joint Secretary    Mr. Sher Bahadur Parghari Limbu
5. Treasurer    Mr. Dhana Hang Sanba Limbu
6. Member    Mr. Notan Sing Limbu
7.     "    Ms. Sita Limbu
8.    "     Mr.Hem Kumar Aangla
9.     "     Mr. Deoraj Parghari
10.     "     Mr. Purna Sankar Papo
11.    "     Ms. Shanti Limbu
12.    "     Ms Sanju Limbu
13.    "     Mr. Deonarayan Lawati
14.    "     Ms. Kousila Limbu
15.    "     Ms Man Kumari Limbu
16.    "    Vacant (to be nominated)
17.    "    Vacant (to be nominated)
18.    "    Vacant (to be nominated)               
19.    "    Vacant (to be nominated)
20.    "    Vacant (to be nominated)
21.    "    Vacant (to be nominated)

National Council Members
1. Mr. San Bahadur Parghari
2. Mr. Lokendra Tigela
3. Mr. Raj Kumar Yesung

 

Taplejung District Executive Committee
(5th Taplejung District Convention held in BS 2065 Asoj 14 and 15 at Community Hall, Phungling, Taplejung)

1. Chairperson    Mr. Prakash Yengden1
2. Vice Chairperson    Mr. Makar Jang Maden
3. Secretary    Mr. Alikpara Limbu2
4. Joint Secretary    Mr. Indra Thalang
5. Treasurer    Mr. Tanka Prasad Thebe
6. Member    Mr. Surya Wanem
7. "     Mr. Dan Bahadur Thamsuhang
8 ."    Ms. Manmaya Sanba
9.  "     Ms. Kalpana Nalbo
10."    Mr. Sewa Tumbahamphe
11."    Mr. Srijang Thalang
12."    Mr. Jamuna Yakso
13."    Mr. Dhanika Limbu
14."    Mr. Ram Kumar Labung
15."    Ms. Parbata Pomu
16. "    Ms. Aruna Limbu
17."    Mr. Ramesh Maden
18."    Ms. Sukmaya Limbu
19."    Mr. Yam kumar Aangbuhang
20."    Mr. Mohan Limbu
21. "     Mr. Ser Bahadur Maden

National Council Members
1. Mr. Yagya Prasad Maden
2. Mr. Man Bahadur Yengden
3. Mr. Ram Neyong

Note:
1. Chairperson Mr. Prakash Yengden is elected as central executive member in the 7th National Convention of KYC on BS 2065 Fagun 23-26.
2. Secretary Mr. Akilpara Limbu is nominated as chairperson on BS 2065 Chaitra 4.
3. Member Mr. Indra Thalang is nominated as secretary on BS 2065 Chaitra 4.

The Sixth Taplejung District Convention Organizing Committee
( Kirat Yakthung Chumlung central secretariate meeting held in 2067/10/3 made the decision for forming the organizing committee)

1. Convenor Mr. Bhadra Bokhim
2. Secretary Mr. Chandra Bahadur Tumbahangphe
3. Treasurer M. Bal Bahadur Okhrabo
Members:
4. Mr. Laxman Meyangbo
5. Mr. Bhupal Sendang
6. Mr. Tej Pratap Patangwa
7. Ms. Moti Palungwa
8. Ms. Dhirmaya Limbu
9. Ms. Niramala Limbu
10. Ms. Yamkumari Limbu
11. Ms Sita Maden
12. Mr. Rudra Thebe
13. Mr. Surendra Palungwa
14. Mr. Gopal Kangli Ijam
15. Mr. Suresh Singak

Advisors
1. Hon'ble CA member Mr. Damber Dhoj Tumbahanphe
2. Hon'ble Ca member Mr. Sanchpal Maden
3. Mr. Dipendra Sendang
4. Mr. Pratap Prakash Hangam
5. Mr. Kirtiman Maden
6. Mr. Dillijang Maden
7. Mr. Tanka Aangbuhang
8. Mr. Til Kumar Meyangbo
9. Mr. Prithvi Bahadur Bokhim
 

 Panthar District Executive Committee
(5th Panthar distirct convention held in BS 2065 Kartik 2 and 3 at Pheden Bazzar, Pheden, Panthar, Limbuwan).

1.     Chairperson        Mr. Chandra Kumar Aangdembe
2.     Vice Chairperson    Ms. Niranti Tumbapo1
3.     Secretary    Mr. Buddharaj Limbu
4.     Joint Secretary    Mr. Laxmihang Aangbo
5.     Treasurer    Mr. Sarita Lawati
6.     Member    Ms. Sita Kumari Begha
7.     "    Mr. Ser Bahadur Kerung
8.    "    Mr. Narendra Kerung
9.     "    Mr. Ganesh Tumbapo
10.    "    Mr. Mahalman Tumbrok
11.     "    Mr. Himalayan Kerung
12.    "    Mr. Lal Bahadur Sambahamphe
13.     "    Mr. Sesepung Serma
14.     "    Mr. Ganesh Chemjong*
15.    "     Mr. Taranath Sambahangphe*
16.    "    Ms. Chandrakala Lawoti*
17.    "    Mr. Raghubir Nembang*
18.    "    Mr. Khadga Sambahangphe*
19.    "    Ms. Kamita Tumbapo*
20.    "    Ms. Phulmaya Tumrok*
21.    "    Ms. Sarada Angdembe *


National Council Members
1. Mr. Malisha Yakthumba2
2. Mr. Surendra Prasad Suhang
3. Ms. Kousila Aangdembe

Note:
1. Vice-chairperson, Ms. Niranti Tumbapo is elected as central executive member in the 7th National Convention of KYC on BS 2065 Fagun 23-26.
2. National council member Mr. Malisha Yakthumba is elected as central executive member in the 7th National Convention of KYC on BS 2065 Fagun 23-26. In this place Mr. Jagat Bahadur Angdembe has been nominated on BS 2066 Ashoj 4.
* Members nominated in BS 2066 Ashoj 4.

Ilam District Executive Committee
(5th Ilam district convention held in BS 2066 Jestha 9 and 10 at Amdangyak, Dhuseni Village, ward no. 5, Ilam, Limbuwan).

1.     Chairperson     Mr. Yam Prasad Limbu
2.     Vice-chairperson     Mr. Abhisek Yekten
3.     Secretary     Mr. Santosh Nembang
4.     Joint Secretary     Ms. Yasodha Subba
5.     Treasurer    Ms. Phulmaya jabegu
6.    Member    Mr. Bhakta Chemjong   
7.     "    Mr. Damberswor Yonghang
8.     "    Ms. Sanja Langwa
9.    "    Mr. Dhansing Limbu
10.    "    Mr. Narad Yonghang
11.     "    Ms. Asha Thebe
12.     "    Mr. Mahendra Lingdam
13.     "    Mr. Randhoj Khamdak
14.     "    Ms. Saraswoti  Tumbahangphe
15.     "    Mr. Champasing Tamling
16.     "    Ms. Budhamaya Songmi
17.     "    Mr. Bishnu Tumbapo
18.     "    Ms. Sita Lawoti
19.     "    Mr. Dikendra Idhingo
20.     "    Mr. Kul Bahadur Thegim
21.     "    Mr. Aindrahang Langwa   
   

National Council Members
1. Mr. Asok Songmi
2. Mr. Padam Prasad Sanwa
3. Ms. Mira Chemjong

Jhapa District Executive Committee
(6th Jhapa district convention held in BS 2065 Push 23, Jhapa chumlunghim, Charpane, Birtamod, Jhapa, Limbuwan)

1. Chairperson     Mr. Purnaman Lawati
2. Vice-chairperson     Mr. Sriprasad Pangenhang
3. Secretary     Mr. Lalit Lingkhim
4. Joint Secretary     Mr. Nakkalman Sherma
5. Treasurer    Mr. Chandraman Kandangwa
6. Member     Mr. Himmat Nembang
7.     "     Mr. Sajan Sanwa
8.     "     Mr. Dilli Kumar Nalbo
9.     "     Mr. Basanta Chemjong
10.     "     Mr. Prem Kumar Kandangwa
11.     "     Mr. Yogchandra Aangbuhang
12.     "     Ms. Hari Devi Lawati (Rai)
13.     "     Ms. Dhan Kumari Kerung
14.     "     Ms. Narbada Ninglekhu
15.     "     Ms Sanch Maya Ingnam
16.     "     Ms. Renuka Kandangwa
17.     "      Ms Radha Subba Hangsrong
18.     "     Ms. Puspa Lingthep
19.     "     Mr. Naresh Hang Sanwa
20.     "     Mr. Jit Bahadur Lawati
21.     "     Mr. Purna Kumar Lawati

National Council Members
1. Mr. Tek Bahadur Yonghang
2. Mr. Jitendra Raj Chemjong
3. Mr. Bhim Ijam Subba

Morang District Executie Committee
(5th Morang district convention held in BS 2066 Bhadra 5 and 6 at Itahara Village Development Committee Hall, Itahara, Morang, Limbuwan).

1. Chairperson     Mr. Hom Bahadur Thaklehang
2. Vice-chairperson     Mr. Surya Mabohang
3. Secretary     Mr. Yubaraj Lawati
4. Joint Secretary     Mr. Kamal Nalbo
5. Treasurer     Mr. Kumar Bokhim
6. Member    Mr. Sailendra Limbu
7.     "             Mr Bhabiraj Tumsa
8.     "             Ms. Shanta Kurumbhang
9.     "             Ms. Kamala Khimding
10.     "             Ms. Ambika Aangbuhang
11.     "             Ms. Maya Lawati
12.     "             Mr. Bal Bahadur Thangden
13.     "             Mr. Padam Nembang
14.     "             Mr. Dambar Kurumbang
15.     "             Mr. Tejendra Sanwa
16.     "             Mr. Padam Sher Wanem
17.     "             Mr. Yogendra Ninglekhu
18.     "             Ms. Theyusha Phago
19.     "             Mr. Santosh Limbu
20.     "             Mr. Narayan Yakso
21.     "     Vacant (to be nominated)


National Council Members
1. Mr. Dhandhoj Angbung
2. Mr. Prem Wanem
3. Mr. Dil Kumar Wanem

 

Sunsari District Executive Committee
(6th Sunsari district convention held in BS 2066 Phagun 15 at Dharan Chumlung Him, Dharan, Sunsari, Limbuwan).

1. Chairman        Mr. Chandra Bahadur Thaklung, Dharan
2. Vice-Chairman Ms. Sangita Subba, Dharan
3. Secretary            Mr. Swarnimhang Phombo, Panchkanya
4. Joint Secretary   Mr. Khem Yengden Limbu, Itahari
5. Treasurer            Mr. Karna Bikram Limbu, Itahari
6. Member               Ms. Kabita Limbu, Dharan
7. Member               Mr. Raj Kumar Thopra, Dharan
8. Member               Mr. Rabindra Kedem, Bharoul
9. Member               Mr. Jiwan Prakash Sherma, Itahari
10. Member             Ms. Sanu Limbu, Dharan
11. Member             Ms. Bina Yengden, Dharan
12. Member             Mr. Dhan Bahadur Sauden, Dharan
13. Member             Ms. Dilu Wanem, Dharan
14. Member             Mr. Nar Bahadur Sauden, Dharan
15. Member             Ms. Man Rupa Limbu, Itahari
16. Member             Mr. Gajendra Limbu, Mahendranagar
17. Member             Ms. Dil Kumari Limbu, Panchkanya
18. Member             Mr. Narendra Kumar Ingwaram, Dharan
19. Member             Vacant
20. Member              Vacant
21. Member              Vacant

  National Council Members
1. Mr. Bishnu Kumar Limbu
2. Mr. Sukdal Thebe
3. Ms. Sabi Menyangbo      

Sunsari District Executive Committee
(5th Sunsari district convention held in Bs 2064 Baisakh 7 at Dharan Chumlung Him, Dharan, Sunsari, Limbuwan)

1. Chairperson         Mr. Chandra Bahadur Thaklung
2. Vice-Chairperson         Ms. Sangita Subba
3. Secretary        Mr. Yogendra Palungwa1
4. Joint Secretary         Mr. Bishnu Sendang 2   
5. Treasurer         Ms Chandra Subba 3
6. Member     Ms Sabi Menyangbo
7.     "            Ms. Sarita Limbu
8.     "         Ms Sita Mademba
9.    "         Ms Nilipha Subba
10.    "         Ms Kousila Limbu
11.    "         Ms Kabita Limbu
12.    "         Ms Purnima Limbu
13.    "         Mr. Swarnim Hang Fombo
14.    "         Mr. Tek Bahadur Pangenhang
15.    "         Mr. Ramesh Mabo Limbu 4
16.     "         Mr. Man Kumar Hukpa Chongbang
17.    "         Mr Rabindra Kedem
18.    "            Mr. Bijay Sereng Limbu
19.    "         Mr. Karna Bikram Tumbahamphe5
20.     "         Vacant (to be nominated)
21.    "         Vacant (to be nominated)

National Council Members
1. Mr. Bijay Limbu
2. Mr. Dhruba Kumar Menyangbo
3. Ms. Usha Idhingo   

Note:
1. Secretary Mr. Yogendra Palungwa is elected as central executive member in the 7th National Convention of KYC on BS 2065 Fagun 23-26.
2. Joint Secretary Mr Bishnu Sendang is nominated as secretary.
3. Treasurer Ms. Chandra Subba is elected central executive member in the 7th National  Convention of KYC.
4. Member Mr. Ramesh Mabo is nominated as Joint secretary.
5. Member Mr. Karna Bikram Tumbahangphe is nominated as treasurer.
6. National council member Ms. Usha Idhingo resigned on 2065/7/11.

 

Terhthum District Executive Committee
(6th Terhthum district convention held in BS 2065 Jestha 13 and 14 at Village Development Committee Hall, Meyanglung Bazzar, Terhthum).
   
1. Chairperson     Mr. Lila Bahadur Tumbahangphe
2. Vice-chairperson     Mr. Rajya Prasad Lungphungwa Limbu
3. Secretary     Mr. Jitlal Kurumbhang Limbu
4. Joint Secretary      Mr. Bal Bahadur Tumbahangphe
5. Treasurer     Mr. Kajiman Tumbahangphe
6. Member         Ms. Aasha Tumbahangphe
7.     "             Ms. Dil Kumari Singak
8.     "             Ms Mangala Limbu
9.     "             Ms. Lalita Chongbang Limbu
10.     "             Ms. Rosa Phombo Limbu
11.     "             Ms. Smita Tigela Limbu
12.     "             Ms. Kamala Phombo Limbu
13.     "             Mr. Mohang Sing Tumbahangphe Limbu
14.     "             Mr. Santosh Tigela Limbu
15.     "             Mr. Hari Chongbang Limbu
16.     "             Mr Nirbindra Thokleng Limbu
17.    "             Mr. Gouri Kandangwa Limbu
18.     "             Mr. Surya Prasad Sambahamphe
19.     "             Mr. Jaya Kumar Ninglekhu
20.     "             Mr. Harka Bahadur Tenyung Limbu
21.     "             Ms. Dil Kumari Angbung

National Council Members
1. Mr. Sunil Kumar Tumbahangphe1
2. Mr. Ganesh Sene Limbu
3. Mr. Tejman Kandangwa Limbu

Note:
1. National council member Mr. Sunil Kumar Tumbahangphe is elected as central executive member in the 7th National Convention of KYC on BS 2065 Phalgun 23-26.

Sankhuwasabha District Executive Committee
(3rd Sankhuwasabha district convention held in BS 2064 Baisakh 7 and 8 at Prakaseshwor Primary School, Siddhkali, Sankhuwasabha).

1.     Chairperson     Mr. Ram Kumar Sereng Limbu
2.     Vice-chairman    Mr. Man Bahadur Thaklung
3.     Secretary     Mr. Ganesh Wanem
4.     Joint Secretary     Mr. Dambar Sing Neyong
5.     Treasurer     Ms Dhan Kumari Eveng1
6.     Member     Ms. Umakala Limbu
7.     "     Mr. Deoman Limbu
8.     "     Mr. Man Bahadur Eveng
9.     "     Mr. Surya Limbu
10.     "     Mr. Mani Sankar Limbu
11.     "     Ms. Sanjita Limbu
12.     "    Mr. Devendra Limbu
13.     "     Ms. Tara Limbu
14.     "     Ms. Aananda Kumari Limbu
15.     "     Mr. Som Bahadur Limbu
16.     "     Mr. Durgamani Limbu
17.     "     Ms. Ganga Thopra Limbu
18.     "     Ms. Indrakala Limbu
19.     "     Ms. Mankumari Limbu
20.    "     Mr. Asok Kumar Lingthep
21.     "     Mr. Chandrahang Limbu


National Council Members
1. Mr. Mahan Prasad Thalang
2. Mr. Kali Bahadur Limbu
3. Mr. Laxmi Thopra

Note:
1. Treasurer Ms Dhan kumari Limbu has left the post. In this place, Mr. Rabindra kumar Neyong has been nominated on BS 2065 Mangsir.

Lalitpur District Executive Committee
(5th District Convention held in BS 2065 Srawan 32 at Lalitpur Chumlung Him, Shovahiti, Lalitpur).

1. Chairperson            Mr. Chhabilal Hangsrong
2. Vice Chairperson            Mr. Makardwaj Wanem
3. Secretary            Ms. Sunita Wanem
4. Joint Secretary            Mr. Dambar Pahim
5. Treasurer            Mr. Agendra Wanem
6. Member                Mr. Basant Hangsrong
7.    "                    Mr. Bhimsen Lingdam
8.    "                Mr. Bishnu Yakso
9.    "                Mr. Deoman Lungphungwa
10.    "                Mr. Deoman Kerung
11.     "                Mr. Prem hang Hangsrong
12.     "                Mr. Durgamani Sanba
13.    "                Ms. Manu Nembang
14.    "                            Ms. Niru Aangbung   
15.     "                 Ms. Bimala Wanem
16.    "                Ms. Sashi Pangenhang
17.    "                Ms. Shanti Chongbang
18.    "                Ms. Subola Wanem
19.    "                Ms. Pabitra Nembang
20.     "                Mr. Sher Bahadur Lawati
21.    "                Mr. Bhuwan Sing Yakso

National Council Members
1. Mr. Shiva Kumar Pangenhang
2. Mr. Bhuwan Sing Labung
3. Mr. Aaindra Sundar Nembang

Kathmandu District Executive Committee
(5th Kathmandu district convention held in BS 2066 Asad 13 at Hotel Orchid, Tripureshwor, Kathmandu).
   
1. Chairperson                 Mr. Dambar Bahadur Tumbahangphe
2. Vice-chairperson                 Ms. Kalpana Yonghang
3. Secretary                Mr. Yaseli Yonghang
4. Joint Secretary                 Ms. Puspa Subba
5. Treasurer                 Ms. Bina Ingnam
6. Members                     Mr. Til Bikram Sambahangphe
7.     "                     Mr. Dhan Kumar Kambang
8.     "                     Ms. Sima Limbu
9.     "                     Ms. Manisha Subba
10.     "                     Ms. Sarala Subba
11.     "                     Mr. Khagendra Yakso
12.     "                     Ms. Semima Limbu
13.     "                     Mr. Tekraj Tigela
14.     "                     Mr. Sankar Bahadur Limbu
15.     "                     Mr. Tek Bahadur Kandangwa
16.     "                     Ms. Chandrakala Kandangwa
17.     "                     Mr. Prem Khajum
18.     "                     Mr. Tek Bahadur Langwa
19.     "                     Mr. Genesh Bahadur Parangden
20.     "                     Ms. Mina Loktam
21.     "                     Ms. Manuta Kambang

National Council Members
1. Mr. Daya Prasad Aangbung
2. Mr. Aaindra Kumar Aangbo
3. Mr. Devi Bahadur Kandangwa

 

Chitawan District Adhoc committee
(KYC Chitawan District Adhoc Committee is formed in 2067/09/18 BS )

1. Chaiperson Mr. Narendra Kumar Kandangwa
2. Vice Chairperson Mr. Janak Limbu
3. Secretary Mr. Ram Limbu
4. Joint Secretary Ms. Sami Limbu
5. Treasurer Mr. Bhabindra Kandangwa
Members:
6. Mr. Khadga Bahadur Limbu
7. Mr. Mitra Bahadur Limbu
8. Mr. Malan Prakash Limbu
9. Mr. Prithvi Limbu


Last update in March 23, 2010.